A személyes kommunikációnk kiüresedhet, ha csak gépeken keresztül végezzük. A megoldás azonban nem az, hogy gépeket rombolunk.
Nyilvánvalóan nem a számítógépekkel és az internettel van a baj, ahogyan nincs értelme szidni a tévét. A védekezési módszer ugyanaz: nem kell mindig bekapcsolni, bölcsen kell használni ezeket az eszközöket. Manapság egyre többen be sem engedik a tévét a lakásba. Ha egy-két hetet kibírunk nélküle, utána már nem is hiányzik. Kicsit nyugodtabbak leszünk, többet beszélgetünk a családban, más „baj” igazában nem történik.
A számítógéppel persze nem ilyen egyszerű a dolog, aki egyszer rászokott, az nem tudja száműzni otthonából. Azon levelez, azon rendeli a mozijegyet, ott nézi meg a híreket, és hát van, aki ott éli a társasági életét. Ez utóbbiról nincs személyes tapasztalatom, nekem és baráti körömnek nincs ilyen igénye, de a fiatalok körében ez kezd általánossá válni. A neten felnövő ifjúság szép új világáról Huxley sok mindent leírt szenzációs könyvében, most a gyakorlatban látjuk e világnak a kialakulását. Amíg a könyvet meg nem veszi a kedves olvasó, addig is belenézhet a következő címen: (http://www.fay.sopron.hu/fay/tanaraink/tetelkozpont/magyar/tudasbazis_magyar/huxley_szep_uj_vilag_nyomtathato_F451PROJECT.pdf
Sajnos gyorsan terjed az a családi létforma, ahol a gyerekek a szabadidejüket alapvetően a számítógép mellett töltik, ott beszélgetnek, ott élik az életüket, vagy az internetre kötött telefonokkal a plázákban keresik boldogulásuk módját. Ráadásul bizonyos körök már ki is nézik a társaságból azt, aki nem ilyen (nincs okostelefonja, nincs fenn a Facebookon stb.). Néha a gyerekek lenézik szüleiket és nagyszüleiket, mert nem tudják kezelni a számítógépet, és ez eleve lehetetlenné teszi az információáramlást a netes és a netless emberek között.
„A számítógép-függőség veszélyesebb lehet a drognál, hiszen akadálytalanul terjedhet" – mondja
Amerikában már létezik internetfüggőséget kezelő intézmény. A központ öthektárnyi területen fekszik, a terület nagysága szükségszerű, hiszen minden tizedik amerikaiból egy internetfüggő. Az esetek súlyosságának függvényében a kezelés akár 6 hétig is tarthat, és 14500 dollárba kerül. Európában a netelvonó kezelés néhány éve jelent meg, olyan országokban, mint Hollandia, Belgium vagy Franciaország. Még Kínában is – ahol legkevesebb 300 millió az internet felhasználó – 400 virtuális függőséget kezelő központ működik. http://www.szabadsag.ro/szabadsag/servlet/szabadsag/template/article,PArticleScreen.vm/id/36883
(Folytatása következik.)
Friss kommentek