Vannak vitán felül álló dolgok. Senki sem vonja kétségbe - és ez olvasható a pályázatokban, fejlesztési stratégiákban -, hogy az informatikai fejlesztések, beruházások célja - itthon és a nemzetközi gyakorlatban is - a versenyképesség fokozása, a szervezeti működés javítása és hasonlók. Szerintem itt lenne az ideje újragondolni a jelmondatokat és túllépni rajtuk, mert az informatika ma nagyobb jelentőséggel bír, mint valaha: alapvető feltétele a társadalmi rendszerek működésének.
Vegyük példának okául a közigazgatást. Az elektronikus közigazgatás bevezetése, a közigazgatás elektronizálása kiemelten fontos feladatként jelenik meg minden fórumon, és valóban az is. Ám van-e, aki ma azt gondolja, hogy az elektronikus közigazgatási alkalmazások, beruházások nélkül a közigazgatás fejlesztése, jövőbeni működése elképzelhető? Nyilván lehetséges közigazgatás ezek nélkül is, de ha arról van szó, hogy a kor általános követelményeinek megfelelő módon kell a közigazgatást működtetni, akkor nélkülözhetetlenek. Lovas futárokkal is megoldható az üzenetek eljuttatása egyik helyről a másikra, de senki nem gondolja, hogy ez reális alternatíva (legalábbis ezen a környéken).
Hasonló a helyzet a vállalkozásokkal. Nyilván lehetséges komolyabb informatikai fejlesztés, informatika használata nélkül is vállalkozást működtetni, jól mutatják a felmérések, indexek, hogy vannak, akik eszerint cselekednek. De a működés egy bizonyos méretbeli és minőségi szintjénél az informatika megjelenése elkerülhetetlen, valamilyen informatikai rendszer kell, hogy működjön a vállalkozásnál.
Azért is átgondolandóak a vezetőmben emlegetett és évek óta használt, lassan évtizedes múlttal rendelkező és talán egyre inkább megkopó formulák, fejlesztési indokok, mert azokból úgy tűnhet, a továbblépéshez, a jelenlegi helyzet javításához szükséges az informatika - amiből az is következik logikailag, hogy ilyen rendszerek nélkül is lehet működni. Persze ez igaz, de ha a cél a technológiai-gazdasági felzárkózás a „fejlettnek” nevezett országokhoz, akkor az ehhez szükséges alapok nélkülözhetetlenek.
Egyre inkább az a helyzet, hogy az informatikai fejlesztések, beruházások nélkül nemhogy a fejlődés, a vállalkozás növekedése, vagy a közigazgatás működésének javítása nem lehetséges, hanem maga a normál mindennapi működés, az alapfeladatok megfelelő ellátása sem lehetséges. Vagyis az informatika alapfeltétellé vált, ha az általánosan elfogadott jövőképnek meg akarunk felelni, a célokhoz közelíteni szeretnénk.
Jó lenne, ha e nézet beépülne a közgondolkodásba, a fent idézett jelszavak mellett vagy helyett, mert így talán kevesebbet kellene bizonygatni, hogy fontos és szükséges e terület.
Friss kommentek