Az olimpiára figyelt a világ két héten át. A televízió előtt ülők épp úgy elvárták a hibátlan közvetítést, mint a helyszínekre kilátogatók, akik mobilon is látni akartak mindent, amit csak lehetett. Kétségtelen, hogy az idei olimpia az eddigi legnagyobb kihívás volt az IKT szektor számára, az előző olimpiához képest tele új megoldásokkal. Peking óta ugyanis nagyot fordult digitális világ.
Nem csupán a FullHD és a 3D közvetítések, de a megszaporodott mobiltelefonok, tabletek is mind-mind sávszélességet igényelnek a zavartalan működéshez. A BT, a londoni olimpia hivatalos kommunikációs partnere és az O2, valamint a Vodafone több százmillió fontnyi fejlesztéssel érte el, hogy a nézők, közreműködők és sportolók simán az internetre csatlakozhassanak. Pekingben csalódást keltett, hogy az internet csupán rendkívül korlátozott sávszélességgel volt elérhető, illetve igen kevés csatlakozási pontot állítottak fel a szervezők.
Angliában erre különös gondot fordítottak, hiszen manapság az újonnan piacra kerülő mobil eszközök képesek az internet elérésre. Londonban a csatlakozás lehetőségének biztosítása is legalább annyira magától értetődő követelménnyé lépett elő, mint az élő televíziós közvetítés.
Az O2 szerint az idei rendezvény teljes hálózati kapacitása nagyjából négyszerese volt az előző játékok alatt biztosítottnak. Félmilliónál is több hotsoptot, vagyis csatlakozási lehetőséget alakítottak ki. Egy új fejlesztéssel a nagyobb létesítmények hálózati kommunikációját szeletekre osztva kezelték, hogy az egyidejű terhelést a kisebbítsék.
Hibák, anomáliák azonban így is előfordulhatak. A szombati országúti kerékpáros versenyen ugyanis annyian küldtek egyszerre üzeneteket a Twitterre, illetve kommenteket, képeket, videókat közösségi oldalakra, hogy a GPS berendezések is nagy nehézségek árán és lassan kapták meg a nekik szánt jelet, így a közvetítések alatt gyakran elmaradt a részidők, távolságok jelentése, ami a kommentátorokat váratlan kihívás elé állította.
Ilyen hálózati problémák nehezen modellezhetőek előre, és kiszámíthatatlan a túlterhelés mértéke is. A szervezők mindenesetre hamar felismerték a problémát, elmondásuk szerint egy bizonyos hálózat túlterhelése jelentette a gondot aznap.
Egyes becslések szerint egyetlen másodperc alatt több ezer fotó, videó és üzenet utazott a hálózaton, akár 60 GB-os másodpercenkénti forgalmat is produkálva. Óriási ez a terhelés, a kihagyások viszont nem lehetnek hosszúak, hiszen erősen negatív az élmény, amikor megszakad a kommunikáció, ráadásul bizonyos esetekben a szakadás bevételkiesést is okozhat.
Ha az idei olimpia a 21. század eddigi egyik legnagyobb infokommunikációs kihívása volt, vajon mi várhat ránk négy év múlva a következő megmérettetésen?
Friss kommentek